Aktualności - Archiwum

IZTECH oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej, działające wspólnie w ramach Mazovia EDIH zapraszają przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na Konferencję “Oferta ekosystemu Mazowsza dla wspierania cyfryzacji MŚP” w ramach której odbędzie się również Warsztat innowacji cyfrowych – Wykorzystanie mikroelektroniki i fotoniki w transformacji cyfrowej MŚP.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwróciła się do Izby o wytypowanie i zgłoszenie spośród jej Członków najlepszych innowacyjnych przedsiębiorstw, zespołów badawczych oraz jednostek naukowych, budujących wspólnie potencjał gospodarczy naszego kraju, które wezmą udział w XXII edycji konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Centralna zaprasza na szkolenie online, pt. Finansowanie kaskadowe. Odkryj, jak wykorzystać możliwości finansowania oferowane przez Horyzont Europa i przekształcić je w realne korzyści dla Twojego biznesu.

Kongresy Elektryki Polskiej skupiają grono specjalistów ze wszystkich praktycznie dziedzin nowoczesnej elektryki, w tym: energetyków, elektrotechników, elektroników, informatyków, automatyków, specjalistów telekomunikacji, transportu elektrycznego. Podstawowym ich celem jest diagnoza bieżącego stanu elektryki polskiej, jak również zdefiniowanie strategicznych kierunków rozwoju tej bardzo istotnej dla naszego kraju gałęzi nauki, techniki i gospodarki.

Zarząd Ryvu Therapeutics S.A poinformował, że w dniu 28 maja 2024 roku powziął informację o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską pierwszego tzw. Istotnego Projektu Wspólnego Interesu Europejskiego („IPCEI”) mającego na celu wspieranie badań, innowacji i pierwszych wdrożeń przemysłowych produktów opieki zdrowotnej, a także innowacyjnych procesów produkcji farmaceutyków. W ramach zatwierdzonego projektu „IPCEI Med4Cure”, zgłoszonego wspólnie przez sześć państw członkowskich – Belgię, Francję, Hiszpanię, Słowację, Węgry i Włochy – Spółka została oficjalnie ogłoszona jednym z 11 i jedynym z Polski Partnerem Stowarzyszonym (ang. Associated Partner).

Konkurs Project Master to ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę licencjacką (w tym inżynierską), magisterską, podyplomową i doktorską z dziedziny zarządzania projektami, który jest organizowany przez stowarzyszenie IPMA Polska, we współpracy z Wydziałem Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, w partnerstwie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Jako patron branżowy Targów ITM Industry Europe – Przemysł Ery Cyfrowej zapraszamy na tegoroczną edycję 4-7 czerwca w Poznaniu. Dla naszych członków i sympatyków mamy zaproszenia na to kluczowe dla branży przemysłowej wydarzenie.

W ramach europejskiego projektu COMP-ECO uruchomiono ogólnodostępne repozytorium materiałów projektowych on-line.
W repozytorium dostępne są materiały z warsztatów technicznych i ogólnych przeprowadzonych w ramach projektu COMP-ECO przez przedstawicieli 2 wiodących europejskich uniwersytetów.

NCP4Missions wraz z Komisją Europejską w dniu 21 maja 2024 zorganizowało wydarzenie brokerskie dotyczące Misji w „Horyzoncie Europa” i na rok 2024. Celem wydarzenia jest wsparcie w budowie konsorcjów na potrzeby nadchodzących zaproszeń do składania wniosków w ramach Work Programme Missions. Jedną z prezentacji przedstawiła Wiceprezeska IZTECH Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Partnerstwa europejskie włączają się w przygotowanie Work Programów w ramach Horyzontu Europa, tym samym mają znaczący wpływ na to jakie obszary tematyczne będą finansowane przez Unię Europejską. Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka serdecznie zaprasza do udziału w webinarium z cyklu „Poznaj z nami partnerstwa”, które odbędzie się 23 maja 2024 o godzinie 13:00.

XVII Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® odbędą się w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w dniach 21-23 maja 2024. Jest to wydarzenie o szerokim zasięgu oddziaływania – interdyscyplinarnym, krajowym oraz międzynarodowym.

Międzynarodowe Targi Ekologii i Ochrony Środowiska INTARG® EKO 2024 odbędą się w dniach 21-23 maja 2024 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, równolegle z 17 edycją Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2024. 

Kolegium Elektorów wybrało nowego rektora Politechniki Śląskiej w kadencji 2024-2028. Funkcje tę piastować będzie prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – obecny prorektor ds. nauki i rozwoju. Wybory odbyły się 23 kwietnia 2024 r. Rektor elekt zdobył 232 głosy na 295 oddanych.

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii objęła Patronatem Honorowym 15.FinTech & InsurTech Digital Congress, który odbędzie się 14 czerwca 2024 r. w The Westin Hotel w Warszawie. Eksperci branż fintech i insurtech spotkają się, aby przeanalizować kluczowe trendy wpływające na rozwój technologii sektora finansowego i ubezpieczeniowego.

Peter Droell, dyrektor ds. prosperity w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji z końcem kwietnia 2024 odchodzi na emeryturę. Peter pracuje w Komisji Europejskiej od ponad 20 lat, zajmując stanowiska w obszarach związanych ze środowiskiem, negocjacjami w sprawie rozszerzenia, polityką przemysłową, innowacjami i badaniami. Był członkiem gabinetu komisarza ds. rozszerzenia Güntera Verheugena i szefem gabinetu komisarza ds. nauki i badań Janeza Potočnika.

Wiceprezeska IZTECH Katarzyna Walczyk-Matuszyk będzie prelegentką w czasie konferencji EARMA 2024, która w dniach 23-25 kwietnia 2024 odbywa się w duńskim Odense. W czasie panelu, w drugim dniu wydarzenia, poruszone zostaną zagadnienia związane z koncepcją Zielonego Zarządzania Projektami Badawczymi i Innowacyjnymi (Green RMA). 

W wywiadzie dla europejskiego portalu ScienceBusiness, Katarzyna Walczyk-Matuszyk – Wiceprezeska IZTECH, podkreśliła bezprecedensową szansę, jaką dają środki finansowe z polityki spójności oraz KPO na pobudzenie polskich inwestycji w prace badawcze i innowacyjne oraz na wzmocnienie pozycji Polski w dziedzinie nauki i technologii w UE i poza nią. Pieniądze mogą być szczególnie ważne dla dziedzin takich jak robotyka i sztuczna inteligencja. Ale finansom powinny towarzyszyć działania strategiczne. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na otwarcie naszego cyklu szkoleń, dedykowanego rozwojowi i innowacjom w obszarze Kluczowych Technologii Wspierających oraz Kluczowych Technologii Cyfrowych. Pierwsze webinarium – „Zagadnienia transformacji cyfrowej według Mazovia EDIH” – odbędzie się 24 kwietnia br. i zostanie poprowadzone przez ekspertów z Łukasiewicza-PIAP, IDEAS NCBR, FundingBox oraz CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. To niepowtarzalna okazja, by zgłębić świat nowoczesnych technologii i ich zastosowanie w biznesie.

Prof. dr hab. inż. Thomas Skotnicki otrzymał prestiżowy grant ERC Advanced. W tej edycji tylko trzech naukowców z Polski otrzymało to wyróżnienie. Grant dla prof. T. Skotnickiego jest pierwszym ERC Advanced Grant dla naukowca z Politechniki Warszawskiej. Od 2008, kiedy przyznano granty pierwszy raz, wyróżnienie otrzymało łącznie tylko 9 polskich naukowców.

Innovation Coach jest projektem systemowym wdrażanym w ramach II Priorytetu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – Środowisko sprzyjające innowacjom. Skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić prace badawczo-rozwojowe, ale nie wiedzą, jak ten proces rozpocząć, a także nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I.

W trakcie przeprowadzonego w styczniu i lutym 2024 roku kompleksowego badania przeanalizowaliśmy 152 respondentów, w tym doktorantów, młodych profesjonalistów i naukowców z Węgier, Polski i Słowacji. Pomimo ich akademickich kompetencji i zróżnicowanych doświadczeń w swoich dziedzinach, wielu młodych badaczy spotyka się z trudnościami w nawiązywaniu współpracy z przemysłem oraz nie rozważa zakładania własnych firm.

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na IV Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24, które odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 18-19 listopada 2024 r.

Szkolenie online: Ochrona własności intelektualnej

Tematyka spotkania dotyczy ochrony własności intelektualnej. Dowiesz się jakie są możliwości ochrony i jak funkcjonuje system ochrony własności przemysłowej. Poznasz pojęcia związane z własnością intelektualną, jej ochroną, wykorzystaniem i komercjalizacją. 

Data: 17.04.2024

Godzina: 10:00-12:00

II edycja Honorowego Wyróżnienia -Laur Technologii Przyszłości - Nowy Termin Zgłaszania Kandydatów!

Szanowni Państwo, zachęcamy do wskazywania kandydatów do naboru II edycji Honorowego Wyróżnienia Laur Technologii Przyszłości – przyznawanego przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii za wybitne osiągnięcia i zasługi dla rozwoju przełomowych technologii i unowocześnienia polskiego przemysłu wysokiej techniki.

Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najlepsze życzenia – w tym zdrowia i pogody ducha, aby spotkania w gronie najbliższych odbywały się w atmosferze radości oraz bliskości.

Niech to będzie okres wytchnienia i odpoczynku przed dalszymi wyzwaniami roku 2024.

Prof. Teofil Jesionowski Rektorem Politechniki Poznańskiej w Kadencji 2024-2028

W dniu 25 marca 2024 roku Kolegium Elektorów Politechniki Poznańskiej dokonało wyboru Rektora Uczelni na kadencję 2024-2028. Po raz drugi powierzono tę funkcję prof. dr. hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu.

Start konsultacji publicznych dotyczących rewizji Krajowego Planu Odbudowy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  poinformowało o rozpoczęciu w dn. 15 marca 2024 r. konsultacji publicznych dotyczących rewizji Krajowego Planu Odbudowy. To efekt prac nad przeglądem reform i inwestycji z KPO, które resort prowadził od stycznia. Zaproponowano  zmiany w 11 reformach i 22 inwestycjach. 

Konferencja prasowa w AGH z udziałem Ministra Obrony Narodowej - Kraków DIANA

Polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator – poprowadzą AGH i Krakowski Park Technologiczny. Celem sieci DIANA jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego.

Innovation Coach w Regionach: Wielkopolska - 21.03.2024

Jak zaprojektować pomysł na innowację? Czym i dla kogo jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki? Jaka jest oferta dotacji dla przedsiębiorców z Wielkopolski? Między innymi na te pytania odpowiemy podczas pierwszego w tym roku spotkania informacyjnego dla przedsiębiorców: Innovation Coach w Poznaniu.

Webinary Industry HE

Już od 19 marca 2024 o 13:00 Krajowy Punkt Kontaktowy programu Horyzont Europa zaprasza, na pierwsze webinarium z cyklu „Industry w HE po półmetku”, którego tematem przewodnim będą produkcja i budownictwo.

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji Sympozjum, skupiającego się na procesach cyfryzacji i automatyzacji w metrologii masy. Jest to znakomita platforma do dyskusji o aktualnych trendach, przyszłości branży oraz prezentacji nowych rozwiązań technologicznych. Wydarzenie to jest adresowane do osób zainteresowanych metrologią naukową i procesami pomiaru masy, w tym specjalistów z zakresu nauki, przemysłu jak i studentów.

Raport CRIDO: Stan realizacji KPO

Raport wskazuje na szereg wyzwań, z jakimi Polska zmierzy się w procesie realizacji KPO, w tym ograniczony czas na wdrożenie projektów oraz potencjalne zagrożenie dla około 50% środków w ramach części dotacyjnej. Obejmuje on również zagadnienia związane z koniecznością rewizji planu, zwłaszcza w kontekście zwiększenia udziału sektora prywatnego w realizacji inwestycji, co może znacząco przyczynić się do przyspieszenia i zwiększenia efektywności planowanych przedsięwzięć.

II edycja Honorowego Wyróżnienia -Laur Technologii Przyszłości

Szanowni Państwo, zachęcamy do wskazywania kandydatów do naboru II edycji Honorowego Wyróżnienia Laur Technologii Przyszłości – przyznawanego przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii za wybitne osiągnięcia i zasługi dla rozwoju przełomowych technologii i unowocześnienia polskiego przemysłu wysokiej techniki.

Vigo Photonics SA z dofinansowaniem na projekt badawczy

Zarząd VIGO Photonics S.A. informuje, że opublikowano informację o umieszczeniu projektu Emitenta pt: “HyperPIC- Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni” na Liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach Priorytetu II. Środowisko sprzyjające innowacjom Działanie 2.10 IPCEI Nabór FENG.02.10-IP.01-002/23, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

Forum Polityki Technologicznej - Podsumowanie

Odbudowa i rozwój sektora wysokich technologii ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia konkurencyjności polskiej gospodarki i przemysłu na europejskim i światowym rynku. Naukowcy, badacze i przedsiębiorcy gotowi są do podjęcia tego wyzwania. Ponad stuosobowa grupa wybitnych ekspertów reprezentujących te środowiska, zadeklarowała merytoryczne wsparcie dla rządu przy opracowaniu polskiej polityki technologicznej i strategii rozwoju wysokich technologii.

Światowy Dzień Inżyniera - 4 Marca

„Inżynierskie rozwiązania dla zrównoważonego świata” – pod takim hasłem obchodzony będzie tegoroczny Światowy Dzień Inżyniera, który od 5 lat promuje dokonania twórców techniki w ponad 100 krajach. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT połączyła to wyjątkowe święto z uroczystymi obchodami 30. Jubileuszowej edycji plebiscytu Przeglądu Technicznego (rok założenia 1866) o tytuł Złotego Inżyniera. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Europejskie Dni Badań i Innowacji 2024

Coroczne sztandarowe wydarzenie Komisji Europejskiej dotyczące badań i innowacji gromadzi decydentów, badaczy i społeczeństwo, aby debatować nad kształtem przyszłości badań naukowych i innowacji w Europie i poza nią poprzez kluczowe debaty polityczne, możliwości finansowania i tworzenia sieci kontaktów oraz dedykowane warsztaty.

Forum Polityki Technologicznej

Za nami bardzo ważne wydarzenie – Forum Polityki Technologicznej, które odbyło się 19 lutego br. w Warszawskim Domu Technika NOT. Organizatorami byli: Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Rada Dyrektorów Jednostek Naukowych PAN. Spotkanie poprowadził prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

EIC - kompleksowa oferta dla rozwoju innowacji

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Centralna – zaprasza na szkolenie online: EIC – kompleksowa oferta dla rozwoju innowacji. Tematyka spotkania to możliwość uzyskania wsparcia w ramach EIC Pathfinder, Transition oraz Accelerator, zasady wsparcia, zmiany w procesie i wymagania na wszystkich etapach aplikowania i oceny. 

Międzynarodowy konkurs z dziedziny zarządzania projektami

Konkurs polega na rozwiązaniu case study w sześcioosobowych zespołach złożonych z osób z całego świata. Na wypracowanie rozwiązania teamy mają 24h, a sam event odbywa się wirtualnie i w różnych strefach czasowych jednocześnie. Przez cały czas wydarzenia będzie można również słuchać przemówień prelegentów z całego świata! – Global eCollaboration Competition (GeCCo) 2024, organizowanym przez IPMA Young Crew Global.

 

Badanie ekosystemu start-upowego w Polsce

 Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaprasza do udziału w badaniu przeznaczonym dla start-upów, które będzie częścią raportu pt. „Monitoring działalności start-upów w Polsce: trendy technologiczne”. Wyniki badania pozwolą na opracowanie propozycji monitorowania działalności start-upów w Polsce.

Prezes IZTECH moderatorem na Konferencji "Studenci Zagraniczni w Polsce 2024"

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” od lat jest największym i najważniejszym w Polsce wydarzeniem, w czasie którego omawiane są najbardziej aktualne i ważne tematy z zakresu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Jest to wydarzenie “must be” dla wszystkich zaangażowanych w internacjonalizację szkolnictwa!

Komisja uruchamia pakiet na rzecz innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji w celu wsparcia start-upów i MŚP

Komisja uruchomiła pakiet środków wspierających europejskie przedsiębiorstwa typu start-up i MŚP w rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji (AI), która jest zgodna z wartościami i przepisami UE. Wynika to z porozumienia politycznego osiągniętego w grudniu 2023 r.

Science Business: Niemcy, Francja i Polska ogłaszają „trójkąt weimarski” dla sztucznej inteligencji

Niemcy, Francja i Polska twierdzą, że państwa członkowskie będą musiały ściślej współpracować, jeśli UE ma dogonić USA i Chiny i opracować własne wersje sztucznej inteligencji, które wprowadzają innowacje do europejskiej gospodarki, ale są również zakorzenione w przepisach UE i zasadach demokratycznych.

Szkolenie online EIC Accelerator – EIC work programme 2024.

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Centralna zaprasza na szkolenie online, pt. EIC Accelerator – EIC work programme 2024.

Konkurs na dyrektora Biura Promocji Nauki PolSCA w Brukseli

W serwisie BIP Polskiej Akademii Nauk opublikowane zostało ogłoszenie o konkursie na dyrektora Biura Promocji Nauki PolSCA w Brukseli.

POLSA: rok 2023 był świadkiem iście kopernikańskiego przewrotu dla technologii kosmicznych w Polsce

Rok 2023 nie tylko spełnił marzenia o polskim kosmosie, ale znacznie je przekroczył. Był świadkiem iście kopernikańskiego przewrotu dla technologii kosmicznych w Polsce – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Aktualizacja harmonogramu naborów na 2024 r. w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027

Na stronie programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki został opublikowany komunikat ws. aktualizacji harmonogramu naboru wniosków w FENG.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku

Szanowni Państwo,

z okazji świąt Bożego Narodzenia składamy serdeczne życzenia pomyślności, zdrowia i radości oraz pełnej rodzinnego ciepła świątecznej atmosfery w każdym domu.

 

Wystąpienie Prof. Ryszarda Pregiela w czasie VII Konferencji B+R

Profesor  Ryszard Pregiel, Wiceprezes Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH) w czasie VII Konferencji „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?” wygłosił przemówienie inauguracyjne pt. Priorytety technologiczne dla Polski.

The Emerald Handbook of Research Management and Administration Around the World - z rozdziałem poświęconym Polsce

Rozdział podręcznika poświęcony Polsce został napisany przez dr Zygmunta Krasińskiego (Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk) i dr Cypriana Tomasika (Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk) – doświadczonych menadżerów badań, od wielu lat współpracujących z Krajową Radą Koordynatorów Projektów Badawczych UE (KRAB) oraz European Association of Research Managers and Administrators (EARMA). 

Relacja z konferencji „Technologia a ekonomia” z okazji 105 rocznicy odzyskania Niepodległości

Jak pogodzić ze sobą te sprzeczności, zastanawiali się uczestnicy konferencji „Technologia a ekonomia”, zorganizowanej 28 listopada 2023 roku w Warszawskim Domu Technika, przez Naczelną Organizację Techniczną i Klub Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego, dla uczczenia 105 lat Niepodległości. 

Prezes Vigo Photonics - członkiem grupy roboczej ds. oceny Programu Ramowego HE

Prezes Vigo Photonics – Adam Piotrowski, Członka IZTECH, został wybrany do Grupy Roboczejekspertów ds. oceny śródokresowej programu „Horyzont Europa”. 

Prof. Ryszard Pregiel otworzy VII Konferencję B+R

Profesor Ryszard Pregiel – Wiceprezes Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii wygłosi prezentację otwierającą VII Konferencję „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?”. Profesor Pregiel skupi się w swoim wystąpieniu na Priorytetach technologicznych dla Polski.

IZTECH Partnerem VII edycji Konferencji B+R

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie – VII edycję Konferencji Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle? Jest to spotkanie dedykowane polskim przedsiębiorstwom, które dzięki wsparciu ze środków unijnych i krajowych chcą wstąpić na ścieżkę innowacji, a także tych które już teraz aktywnie realizują projekty B+R+I. Wydarzenie jest również adresowane do przedstawicielek i przedstawicieli nauki i ekosystemu innowacji, którzy chcą współpracować z przedsiębiorstwami nad rozwojem innowacji.

 

IZTECH Patronem V edycji Shesnnovation Academy

Wyniki pierwszej edycji EngiRank – Europejskiego Rankingu Programów Inżynierskich zostały ogłoszone w Brukseli w obecności uczelni wyższych oraz europejskich organizacji inżynierskich ENAEE i Engineers Europe. 

ENGI RANK - Ranking Programów Inżynierskich

Wyniki pierwszej edycji EngiRank – Europejskiego Rankingu Programów Inżynierskich zostały ogłoszone w Brukseli w obecności uczelni wyższych oraz europejskich organizacji inżynierskich ENAEE i Engineers Europe. 

9 Kongres Klastrów Polskich z udziałem Wiceprezeski IZTECH

Związek Pracodawców Klastry Polskie oraz Województwo Pomorskie, Współorganizator Wydarzenia, zapraszają do udziału w 9. edycji wydarzenia pn. Kongres Klastrów Polskich, które odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2023 r. w Gdańsku.

Przygotowania do CETEF’24 w toku!

Wizyta Zarządu IZTECH w Krakowie – 2-6 października 2023 r. – RELACJA

Prezes IZTECH wziął udział w spotkaniu przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną Patentową

Z inicjatywy Prezes Edyty Demby-Siwek szefowie trzech międzynarodowych instytucji, zapewniających globalną i europejską ochronę własności intelektualnej spotkali się z wybitnymi przedstawicielami polskiej gospodarki i biznesu. Rozmowy dotyczyły potrzeb intensywniejszego korzystania przez polską gospodarkę z praw własności przemysłowej.

Sustainable Economy in Horizon Europe. International matchmaking & networking 2023 - zapraszamy do rejestracji na wydarzenie

Przygotowanie prezentacji i wystąpienie na panelu są istotnym elementem prac nad wnioskiem. Nie będziemy jednak koncentrować się na stronie technicznej. Skupimy się na ocenie pełnego wniosku na etapie Remote Evaluation oraz w ramach panelu ekspertów.

Szkolenie: Prezentacja i pitch w EIC Accelerator z perspektywy ekspertów oceniających

Przygotowanie prezentacji i wystąpienie na panelu są istotnym elementem prac nad wnioskiem. Nie będziemy jednak koncentrować się na stronie technicznej. Skupimy się na ocenie pełnego wniosku na etapie Remote Evaluation oraz w ramach panelu ekspertów.

RM ROADMAP - nowa platforma dla Menedżerów ds. badań

Europejskie Stowarzyszenie Menedżerów i Administratorów Badań Naukowych (EARMA) zaprasza na wydarzenie mające na celu zaprezentowanie platformy do współtworzenia, która powstała w ramach projektu RMROADMAP.

Nadchodzące spotkania brokerskie Horyzontu Europa w 2023 roku

Do końca 2023 roku zostały 4 miesiące, w czasie których odbędzie się wiele wydarzeń mających na celu przybliżenie zasad udziału w programach Horyzont Europa.

Konsultacje społeczne proponowanej listy sektorowych rad ds. kompetencji

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprasza do zgłaszania uwag do listy sektorów, w których Agencja planuje wybierać sektorowe rady ds. kompetencji.

Trzy nowe projekty Horyzont Europa dla Polski

Trzy projekty koordynowane przez polskie instytucje zdobyły dofinansowanie UE w ramach programu Horyzont Europa. Jest to postrzegane jako znaczący postęp dla kraju, którego badacze woleli przyłączać się do konsorcjów jako partnerzy, a nie liderzy.

CETEF'24 - SAVE THE DATE

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na IV Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24, które odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 18-19 listopada 2024 r.

Sustainable Economy in Horizon Europe International Matchmaking & Networking

Już 25-26.10.2023 ponownie spotkamy się w ramach Sustainable Economy in Horizon Europe. International matchmaking&networking – międzynarodowego wydarzenia łączącego potencjał jednostek badawczych oraz przedsiębiorców we wspólnym dążeniu do korzystania z możliwości, jakie oferuje Horyzont Europa.

European Innovation Scoreboard 2023

Pod względem innowacyjności (European Innovation Scoreboard 2023) Polska, kolejny rok z rzędu, zajęła 24. miejsce z wynikiem 62,8% średniej UE. Nasz kraj zalicza się do grupy tzw. wschodzących innowatorów. W tej samej grupie są też Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Rumunia i Słowacja. Liderami innowacyjności w UE pozostają Skandynawowie i państwa Beneluksu.

Raport - Monitoring trendów w innowacyjności

Monitoring trendów w innowacyjności, realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, stanowi część szerszych działań z zakresu Monitoringu Narodowych Systemów Innowacji (NSI), realizowanych w ramach projektu inno_LAB.

IZTECH Patronem EOIF GigaCon Summit 2023

Zapraszamy na organizowany przez GigaCon dwudniowy kongres „EOIF GigaCon Summit 2023” poświęcony elektronicznemu obiegowi informacji w firmie. Wydarzenie odbędzie się online w dn. 26-27 lipca 2023 r. IZTECH objął je Patronatem Honorowym.

Szkolenie: EIC Accelerator - Nowy generator

W związku ze zmianą generatora do przygotowania wniosku na I etapie EIC Accelerator – Horyzontalny Punkt Kontaktowy – Polska Centralna zaprasza na szkolenie.

Wręczenie wyróżnienia honorowego - laur technologii przyszłości 2023

Na Uroczystym Posiedzeniu Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii z okazji jej XV-lecia, które odbyło się w dniu 3 lipca 2023r. w Muzeum Gazowni Warszawskiej Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie, po raz pierwszy wręczono Honorowe wyróżnienia IZTECH „Laur Technologii Przyszłości”.

Podsumowanie Uroczystego Posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii

Serdecznie dziękujemy wszystkim wybitnym osobistościom, którzy zaszczycili nas obecnością na Uroczystym Posiedzeniu Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii z okazji jej XV-lecia, które odbyło się w dniu 3 lipca 2023r. w gościnnych progach Muzeum Gazowni Warszawskiej Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie.

Zostań Coachem Innowacji!

Jeśli jesteś związana/-y ze światem nauki i posiadasz kompetencje w zakresie innowacji produktowej, procesów biznesowych oraz doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami, zgłoś swoją kandydaturę na ekspertkę/eksperta ds. innowacji w ramach projektu Innovation Coach.

Dni informacyjne klastra 6 Horyzontu Europa

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych zapraszamy na kolejną edycję dni informacyjnych Klastra 6 Horyzontu Europa (Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko), które odbędą się w formacie hybrydowym w dniach 27 i 28 września 2023 r. w centrum konferencyjnym Charlemagne w Brukseli oraz on-line.

Otwarte posiedzenie Rady IZTECH

Uprzejmie zapraszamy na uroczyste otwarte posiedzenie Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii z okazji jej XV-lecia, które odbędzie się w dniu 3 lipca 2023r. o godz. 10.30 w w Muzeum Gazowni Warszawskiej w siedzibie Spółki PGNiG S.A., w Warszawie, ul. Seweryna Krzyżanowskiego 7.

II Kongres Radom Przyszłości

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości z siedzibą w Radomiu ma zaszczyt zaprosić na II Kongres Radom Przyszłości, który odbędzie się w dniach 30.06.2023 – 01.07.2023 roku na dziedzińcu dawnej Fabryki Broni „Łucznik” przy ul. Przemysłowej 9 w Radomiu.

Wizyta w siedzibie Członka Izby MDM-DRUK w Poznaniu

Prezes IZTECH – Zygmunt Krasiński odwiedził zakład produkcyjny Członka Izby – MDM Druk w Poznaniu 20 czerwca 2023 roku. MDM-Druk to jedna z najnowocześniejszych polskich drukarni produkujących opakowania z tektury litej. Stworzyła też unikalną technologię zabezpieczania wydruków przed fałszerstwem. W 2023 roku firma została wyróżniona nagrodą – Diamenty Forbesa.

Innowatorium Łukasiewicza '23

Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki – IMiF – Sieci Badawczej Łukasiewicz jako organizator wydarzenia, zaprasza na tegoroczne wydarzenie jakim jest „INNOWATORIUM” ŁUKASIEWICZA”, które odbędzie się 20 czerwca 2023 r. w Poznaniu.

Dni Przemysłu Unii Europejskiej 2023

Dni Przemysłu Unii Europejskiej to flagowe coroczne wydarzenie w Europie, które stanowi forum dyskusji na temat wyzwań stojących przed szeroko rozumianym przemysłem oraz możliwościach wspólnego wypracowania rozwiązań w tym zakresie.

Women in Tech 2023

14 i 15 czerwca na Perspektywy Women in Tech 2023 do warszawskiego Expo XXI zjadą czołowe inżynierki, programistki, specjalistki, naukowczynie, przedsiębiorczynie,

EIC Accelerator

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Centralna, zaprasza na cykl bezpłatnych szkoleń dotyczących II etapu aplikowania w programie EIC Accelerator, organizowane przez IPPT PAN

Branżowe Punkty Kontaktowe - wsparcie w ubieganiu się o środki HE

Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK) wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na realizację projektów B+R w ramach programu Horyzont Europa.

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii patronem branżowym ITM Industry Europe

Miło nam ogłosić, że jesteśmy patronem branżowym TARGI ITM INDUSTRY EUROPE. To największe targi przemysłowe w tej części Europy. Zachęcamy do udziału i zapraszamy do Poznania już 30.05-2.06.2023!

I Konferencja Uniwersytetów Europejskich

W czasie I Konferencji Uniwersytetów Europejskich odbył się warsztat organizowany we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) pt. Wybrane możliwości Programu Horyzont Europa jako narzędzia wspierania sieci Uniwersytetów Europejskich Ekspertką prowadząca była Katarzyna Walczyk-Matuszyk

Opinie po panelu dyskusyjnym pt. "Widening Countries - Where Are The Real Gaps?" na konferencji EARMA w Pradze

European Association of Research and Technology Organisations (EARTO) zwraca uwagę, że środki mające na celu wzmocnienie wskaźników uczestnictwa krajów „Wideningowych” były „ważnym i pozytywnym” elementem programu „Horyzont Europa”.

Konferencja EARMA w Pradze z udziałem przedstawicieli IZTECH

Prezes IZTECH Zygmunt Krasiński oraz Katarzyna Walczyk-Matuszyk Przewodnicząca Grupy Roboczej IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa, biorą aktywny udział w konferencji EARMA.

Tylko do 12 maja można aplikować do konkursu Polish Project Excellence Award

W dniu 12 maja 2023 kończy się proces aplikacji do konkursu POLISH PROJECT EXCELLENCE AWARD, który honoruje najbardziej spektakularne osiągnięcia w praktyce zarządzania projektami. Jego celem jest nagradzanie najlepszych projektów oraz promowanie kompetencji realizujących je przedsiębiorstw.

Wideocast Inspiracje do Innowacji – Innovation Coach - Dotacje na Innowacje

Inspiracje do Innowacji Innovation Coach to seria wideocastów, których celem jest przybliżenie przedsiębiorcom możliwości związanych rozwojem innowacyjności firm w oparciu o Fundusze Europejskie. W jednym z ostatnich odcinków, pt. „Dotacje na innowacje” przedstawione zostały dobre rady jak zaplanować starania o środki publiczne na rozwój firmy.

Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych!

Okres przedwielkanocny to dobry czas, by podsumować główne działania Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii przeprowadzone w I kwartale 2023 r.

Stanowisko Grupy Roboczej Iztech ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027) przywołane przez Science Business

Stanowisko „Public consultation on the past, present and future of the European Research & Innovation Framework programmes 2014-2027”, przygotowane przez Grupę Roboczą IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027) w ramach konsultacji Komisji Europejskiej, zostało przywołane przez wpływowy portal – Science Business.

XIII Edycja programu LIDER. 42 z 49 nagrodzonych naukowców reprezentuje instytucje członkowskie IZTECH

49 młodych naukowców otrzymało 71 milionów złotych na innowacyjne projekty. Tak prezentują się wyniki XIII edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W tej grupie 42 osoby – to liderzy zespołów badawczych reprezentujących instytucje członkowskie IZTECH.

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii nominowana do nagrody "Ambasador Innowacyjności

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii została nominowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki we współpracy z redakcją Panoramy Gospodarczej oraz Dziennikiem Gazetą Prawną do nagrody gospodarczej w kategorii „Ambasador Innowacyjności”

Patronat honorowy IZTECH dla 122. Międzynarodowych Targów Wynalazczości Concours Lepine 2023

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii wzorem lat ubiegłych, kontynuując owocną współpracę z firmą Eurobusiness Haller, objęła patronatem honorowym 122. Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lepine 2023.

Narodowy system innowacyjności. Szanse i wyzwania.

Publikacja „Narodowy System Innowacyjności. Szanse i wyzwania” została opracowana przez ekspertów Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego i sfinansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Hack4reSTART: Digitalizacja dla firm

Jeśli Państwa przedsiębiorstwo produkcyjne potrzebuje digitalizacji, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wziąć udział w Hack4reSTART Torino.

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne programów Horyzont 2020 i Horyzont Europa

Komisja Europejska rozpoczęła największe jak dotąd konsultacje publiczne na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości unijnych programów badań naukowych i innowacji w latach 2014–2027.

Grupa Robocza IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027)

Powołana przez Prezesa Polskiej Izby Gospodarczych Zaawansowanych Technologii (IZTECH) Grupa Robocza to oddolny Think Thank skupiający przedstawicieli organizacji zrzeszonych w ramach IZTECH oraz zaproszonych ekspertów, którzy posiadają doświadczenie oraz wiedzę z zakresu Programów Ramowych Unii Europejskiej i realizacji projektów.

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) z udziałem Prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii

W dniu 18 stycznia 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego FENG 2021-2027, następcy programu POIR, z udziałem Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Jacka Żalka i przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Nabór dla firm z Mazowsza na wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług.

Już tylko do 23 stycznia można składać wnioski o dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej dla mazowieckich przedsiębiorców. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.