Aktualności

Serdecznie zapraszamy do Warszawy na konferencję National Knowledge Valorization Day. Konferencja EUTechSovereignty2025 połączona jest z wydarzeniem National Knowledge Valorization Day, organizowanym w dniu 27 maja 2025 r. we współpracy z Komisją Europejską (DG Research&Innovation). Wydarzenie to poświęcone będzie wykorzystaniu wyników badań i innowacji w praktyce. Uczestnicy podzielą się najlepszymi praktykami w zakresie transferu wiedzy, komercjalizacji i wspierania rozwoju opartego na innowacjach. 

W dniu 3.04.2025 odbyła się rozmowa prof. Jerzego Buzka, Przewodniczącego Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH) z Panią Henną Virkkunen, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. Suwerenności Technologicznej, Bezpieczeństwa i Demokracji, w czasie którego Pani Henna Virkkunen przyjęła zaproszenie do osobistego udziału w konferencji EUTechSovereignty2025, która odbędzie się w Warszawie w dniu 26 maja 2025 r.

Serdecznie zapraszamy do Warszawy na konferencję EUTechSovereignty2025: „Programy Ramowe Badań i Innowacji UE a suwerenność technologiczna Europy”. Konferencja EUTechSovereignty2025 organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii oraz Uniwersytet Warszawski  we współpracy z partnerami naukowymi i przemysłowymi, jest jednym z kluczowych wydarzeń międzynarodowych podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rozwoju technologii.

Łukasiewicz – PIAP podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostarczenie blisko stu robotów Tarantula, które umożliwiają rozpoznanie i penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozyskało 200 mln zł dofinansowania z unijnego programu na utworzenie w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji. Decyzja Komisji Europejskiej stanowi kluczowy krok w realizacji unijnej strategii budowy sieci wyspecjalizowanych centrów AI.

Mamy przyjemność poinformować, iż firma Innoreg Sp. z o.o wspólnie z partnerem Związkiem Pracodawców Klastry Polskie na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczyna realizację kolejnej edycji Benchmarkingu Klastrów. Jest to cykliczne badanie prowadzone przez PARP od 2010 r., które ma na celu pogłębienie wiedzy o kondycji i aktualnym stanie rozwoju klastrów w Polsce.

W imieniu Rady oraz Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii mamy zaszczyt przekazać najserdeczniejsze gratulacje  z okazji Jubileuszu 90-tych Urodzin Pana Profesora. Jest to piękna i skłaniająca do refleksji rocznica. W tym uroczystym dniu proszę przyjąć wyrazy podziwu i uznania dla naukowych osiągnięć  oraz ogromnego wkładu Pana Profesora w stworzenie i rozwój Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Jesteś start-upem lub scale-upem? To kluczowy moment, aby zabrać głos! KE czeka na Twoją opinię do 17 marca 2025 r.

Szukasz finansowania na rozwój swojego innowacyjnego projektu? EIC Accelerator to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie funduszy na skalowanie przełomowych technologii i produktów. Na naszym szkoleniu dowiesz się nie tylko jak skutecznie aplikować do tego programu, ale również przedstawimy wymagania oraz pokażemy jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania.

Ministrowie ds. badań naukowych zostali wezwani do obrony niezależności Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz utrzymania odrębnego, samodzielnego 10. Programu Ramowego UE (FP10). Wstępny projekt tzw. Deklaracji Warszawskiej, przygotowany przez polską prezydencję, podkreśla kluczową rolę ERC i Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) w programie Horyzont Europa. Dokument wzywa Komisję Europejską do zachowania ich niezależności i rozszerzenia ich roli w kolejnym Programie Ramowym UE dotyczącym badań i innowacji.

Symboliczne spotkanie przyszłego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego i byłego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego - Żródło: POLSA
Nowa książka „Technologie kosmiczne i satelitarne”

Wydawnictwo IZTECH wydało książkę „Polska Nauka Przemysłowa – Technologie kosmiczne i satelitarne”, opracowaną we współpracy z ekspertami m.in. z PAN, AGH, POLSA i Instytutu Lotnictwa. Publikacja prezentuje historię polskich badań kosmicznych – od Kopernika po współczesne misje – oraz przyszłość kształcenia inżynierów tej branży. Bogato ilustrowana, wydana w wysokiej jakości oprawie, dostępna jest w sprzedaży.

Fot. Katarzyna Puciłowska
Spotkanie w Wojskowej Akademii Technicznej

W dniu 17 lutego 2025 r. przewodniczący Rady Izby prof. Jerzy Buzek spotkał się z rektorem – komendantem Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego gen. prof. Przemysławem Wachulakiem. W spotkaniu wzięli udział p. Ewa Mańkiewicz-Cudny prezes Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, prof. Ryszard Pregiel, wiceprzewodniczący Rady Izby oraz gen. prof. Zygmunt Mierczyk, dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT.

Wydarzenie brokerskie zostało zorganizowane, aby ułatwić udział w nadchodzących naborach realizowanych w ramach Klastra 6 w Horyzoncie Europa. Szczególnie tych o podejściu wielopodmiotowych (multi-actor approach), związanychnych z żywnością, biogospodarką, zasobami naturalnymi, rolnictwem i środowiskiem. W czasie spotkania przekazane zostaną informacje niezbędne do przygotowania wysoce konkurencyjnych wniosków projektowych. To także szansa do nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami ze świata administracji, nauki i biznesu, aby dołączyć do konsorcjów pracujących nad interesującymi Cię tematami.

1 stycznia 2025 roku Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN rozpoczął koordynację prestiżowego projektu widerAdvance Facility. Projekt finansowany jest z Programu Ramowego Horyzont Europa (konkurs HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-05-01) i skupia 17 partnerów z Unii Europejskiej, Krajów Stowarzyszonych oraz regionów zamorskich.

W dniach 24-25 stycznia 2025 r. na Politechnice Łódzkiej odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), na którym jednym z tematów było podsumowanie Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’24 dokonane przez prof. Jerzego Lisa, Rektora Akademii Górniczej im. S. Staszica w Krakowie i dr Zygmunta Krasińskiego, prezesa Polskiej Izby Gospodarczej zaawansowanych technologii (IZTECH).

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Centralna zaprasza na szkolenie online, pt. EIC – kompleksowa oferta dla rozwoju innowacji. Szkolenie skierowane jest do przedsiębiorców, startupów, oraz instytucji badawczo-rozwojowych. Szkolenie odbędzie się w dn. 23.01.2025 r.

1 stycznia Polska po raz drugi objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Europa mierzy się ze skutkami agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i koniecznością wzmocnienia własnego potencjału obronnego. Obserwujemy rosnące napięcia geopolityczne, erozję porządku międzynarodowego opartego na zasadach i ataki hybrydowe wymierzone w europejską demokrację. Poznaj Priorytety polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Zapraszamy na konferencję „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?”. Odbędzie się ona 30–31 stycznia 2025 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Konferencja “Rozwój po europejsku” to jedno z najważniejszych spotkań podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podkreśli ona, jak ważna jest polityka spójności dla rozwoju i bezpieczeństwa krajów Unii Europejskiej.

W czasie trwania Sesji Plenarnej Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’24, po raz drugi wręczono Honorowe wyróżnienie IZTECH „Laur Technologii Przyszłości”.  Wręczenie miało miejsce w Krakowie, w dn. 18.11.2024 r. w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie jest przyznawane przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii osobie za wybitne osiągnięcia i zasługi dla rozwoju przełomowych technologii i unowocześnienia polskiego przemysłu wysokiej techniki.

Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24, które odbyło się w dniach 18–19 listopada 2024 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w Krakowie, stało się jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej dedykowanych innowacyjnym technologiom transformacji energetycznej, rozwojowi przemysłu i współpracy międzynarodowej.

Czy i jak fundusze europejskie dla przedsiębiorstw mogą zwiększyć wskaźniki innowacyjności Polski? O tym, co zrobić, aby było lepiej, porozmawiamy podczas VIII edycji konferencji „Jak skutecznie wdrażać strategie B+R w polskim przemyśle?” Tym razem myślą przewodnią będzie refleksja i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy i jak fundusze europejskie dla przedsiębiorstw mogą zwiększyć wskaźniki innowacyjności w Polsce. Zaczniemy od diagnozy, aby na koniec poznać szczegółowe instrumenty, takie jak Innovation Coach, które pozwolą rozpocząć budowę innowacyjnego potencjału i zainicjować współpracę nauki z biznesem. Omówiona zostanie także oferta, jaką dla firm ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wiodący europejski serwis informacyjny skupiający się na informowaniu o styku nauki, biznesu oraz polityki – Science|Business, po raz kolejny przytoczył Stanowisko IZTECH dot. 10 Programu Ramowego. To jedyne stanowisku dotyczące przyszłości  kolejnej perspektywy budżetowej, które powstało w Polsce. Tym razem zostało ono zestawione z opiniami z innych krajów Wideningowych.

Zapraszamy na Seminarium PM Edukacja organizowane przez IPMA Polska, Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie – doroczne wydarzenie poświęcone zarządzaniu projektami, towarzyszące Konferencji IPMA Polska. Wydarzenie odbędzie się w 13 listopada 2024 r. IZTECH objął je Patronatem Honorowym.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie: Konferencję AI – Nowa Era Innowacji, organizowaną w ramach Innovation Coach, która odbędzie się 25 października 2024 roku. Wydarzenie to poświęcone jest najnowszym trendom i rozwiązaniom w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz jej praktycznym zastosowaniom w biznesie i nauce.

Forum Rozwoju Mazowsza to najważniejsze wydarzenie poświęcone roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu organizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Forum od lat stanowi niezrównaną przestrzeń do wymiany doświadczeń i inspiracji w gronie przedstawicieli administracji, biznesu, sektora naukowego oraz pozarządowego.

W dniach 3-4 października 2024 r. Prezes IZTECH przebywał w Krakowie, gdzie odbył szereg spotkań roboczych w ramach przygotowań do Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’24, które odbędzie się w Krakowie w dniach 18-19 listopada 2024 roku.

Z radością ogłaszamy rozpoczęcie rejestracji na 4. Central European Technology Forum (CETEF’24)! Dołącz do nas w dniach 18-19 listopada 2024 r. w Krakowie, Polska.
CETEF’24 to kluczowe międzynarodowe wydarzenie, które zgromadzi ponad 1000 przedstawicieli sektora technologicznego, akademickiego i rządowego, aby omówić przełomowe innowacje oraz technologiczny potencjał Europy Środkowej.

W dniach 6-7 listopada 2024 r. w Białymstoku odbędzie się jubileuszowy 10. Kongres Klastrów Polskich. To wydarzenie, które od 2013 roku gromadzi liderów innowacji, przedstawicieli klastrów, administracji publicznej oraz świata nauki, aby wspólnie omówić najnowsze trendy i wyzwania w polityce klastrowej.

W dniu 20 września 2024 r. przewodniczący Komitetu Sterującego CETEF’24 prof. Jerzy Buzek spotkał się z prezydentem Krakowa p. Aleksandrem Miszalskim. Na spotkaniu omówiono stan przygotowań do Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF’24, które odbędzie się w Krakowie w dniach 18-19 listopada 2024 roku.

Noc w Instytucie Lotnictwa to największa w Polsce impreza edukacyjna promująca dokonania naukowe w zakresie technologii lotniczych i kosmicznych. Nocne wydarzenie już od ponad 10 lat zrzesza w Warszawie entuzjastów lotnictwa, kosmosu i szeroko pojętych nauk inżynieryjnych z całej Polski. Tegoroczna edycja Nocy w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 4 października w godzinach 17:00-23:00. Wstęp wolny.

Zamysłem Forum jest przedstawienie i omówienie niedogodności, z jakimi stykają się praktycy, występując zarówno przed Urzędem Patentowym RP, jak i sądami własności intelektualnej. Punktem odniesienia do dyskusji będą doświadczenia na poziomie krajowym oraz na poziomie europejskim, gromadzone w postępowaniach przed Europejskim Urzędem Patentowym oraz Urzędem Unii Europejskiej do Spraw Własności Intelektualnej.

Silny system praw i wartości Europy oferuje równe szanse i przewodzi w integracji społecznej. Nasze instytucje, ramy ekonomiczne i zaangażowanie w praworządność tworzą środowisko, w którym przedsiębiorstwa mogą się rozwijać, a ludzie mogą prosperować. Najwyższej klasy infrastruktura i wykwalifikowana siła robocza dają Europie przewagę konkurencyjną.

W dniach 18-20 września 2024 w Krynicy-Zdrój odbędzie się KRYNICA FORUM, w którym udział wezmą liderzy polityki, gospodarki, sił zbrojnych, eksperci i przedstawiciele społeczności międzynarodowej.

W dniach 23-24 października 2024 r. w Warszawie będzie miała miejsce trzecia edycja Sustainable Economy in Horizon Europe. International matchmaking&networking (INSE).

Prezes IZTECH, dr inż. Zygmunt Krasiński, miał ogromną przyjemność odwiedzić siedzibę spółki – MediSensonic, członka naszej organizacji. Spotkanie to było doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami, jakie MediSensonic wprowadza na rynek diagnostyki medycznej.

W czasie posiedzenia Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w dn. 23.07.2024, Borys Budka został jednomyślnie powołany na jej przewodniczącego. Polski Parlamentarzysta zastąpi na tym stanowisku rumuńskiego europosła – Cristiana Busoi.

Zarówno Program Strategiczny UE na lata 2024 – 2029 jak i Raport z Działań Naukowych, Badawczych oraz Innowacyjnych (SRIP) Komisji Europejskiej 2024 wskazują konieczność zwiększenia synergii na polu badań cywilnych i wojskowych. Celem tych działań jest uwzględnienie w pracach badawczych technologii podwójnego zastosowania.

Członek Parlamentu Europejskiego – Borys Budka już wkrótce może zostać zatwierdzony na przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Zastąpi na tym stanowisku rumuńskiego deputowanego – Cristiana Busoi. ITRE jest odpowiedzialna m.in. za przygotowanie stanowiska Parlamentu ws. 10. Programu Ramowego.

Organizowany przez GigaCon dwudniowy kongres „EOIF GigaCon Summit 2024” to jedno z największych wydarzeń poświęconych elektronicznemu obiegowi informacji w firmie. Konferencja odbędzie się online w dn. 24-25 lipca 2024 r.

Europejska Federacja Akademii Nauk (ALLEA) to jedna z najważniejszych organizacji o charakterze naukowym w Europie. Należy do niej niemal 60 akademii nauk i towarzystw naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. To także jedna z najważniejszych instytucji w zakresie doradztwa naukowego dla Komisji Europejskiej. Dziś na jej czele stoi polski naukowiec, prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.

MDPI Poland Sp. z o.o. (Multidisciplinary Digital Publishing Institute) jest wydawcą akademickim o otwartym dostępie z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii. Misją MDPI jest wspieranie otwartej wymiany naukowej we wszystkich formach i we wszystkich dyscyplinach.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) jest instytutem resortowym, nadzorowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nadrzędnym celem Instytutu jest tworzenie naukowych podstaw ochrony środowiska, dostarczanie wiedzy administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotom gospodarczym, a także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa.

Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%, została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła pułap 101 km. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych. W testy rakiety zaangażowana była Polska Agencja Kosmiczna, która współfinansowała to przedsięwzięcie.

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii przedstawiła dziesięć rekomendacji do 10. Programu Ramowego UE. Wywiad z Katarzyną Walczyk-Matuszyk przewodniczącą Grupy Roboczej IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa i wiceprezeska IZTECH.

SUKCESY CZŁONKÓW – W ciągu ostatnich dwóch tygodni Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach zainaugurował dwa projekty realizowane w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa – HortiFoodTrends (Twinning) i SPIN-FERT (Misja Gleba).

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych jest instytutem badawczym nadzorowanym przez ministra właściwego do spraw klimatu. Badania i usługi oferowane przez IETU ukierunkowane są na wyzwania środowiskowe dotyczące terenów uprzemysłowionych i zurbanizowanych w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywnego gospodarowania zasobami oraz adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków.

W dniu 25 czerwca 2024 w siedzibie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii odbyło się spotkanie z przedstawicielami Biura Nauki i Technologii Ambasady Chin w Polsce dotyczące wzmocnienia komunikacji i zbadaniu potencjału współpracy naukowej i technologicznej pomiędzy Polską a Chinami oraz promocją polskich rozwiązań technologicznych w Państwie Środka.

Z przyjemnością informujemy, że zespół Tax i Financial Due Diligence firmy CRIDO (Członek IZTECH), zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) w kategorii Doradcy Finansowego i Podatkowego Roku 2024. Jest to ogromne wyróżnienie i dowód uznania dla kompetencji oraz zaangażowania w świadczenie najwyższej jakości usług doradczych CRIDO.

Dokument przedstawia kluczowe punkty i idee stanowiące fundament przyszłego Programu Ramowego, reprezentując głos polskiego sektora zaawansowanych technologii za pośrednictwem Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH).

PROSPECTS 5.0 jest zainicjowanym niedawno projektem finansowanym w ramach programu Horyzont Europa. Głównym celem projektu jest przyspieszenie przejścia na Przemysł 5.0 poprzez zwiększenie wdrażania zasad i praktyk Przemysłu 5.0 przez przedsiębiorstwa, lokalne ekosystemy innowacji, MŚP/start-upy/scale-upy i sektory przemysłowe.

Prezes IZTECH – Zygmunt Krasiński, wziął udział w spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Konsultantów ds. Innowacji (EAIC – European Association of Innovation Consultants), które odbyło się 12 czerwca 2024 r. w Warszawie, w siedzibie polskiego członka organizacji, jak i IZTECH – CRIDO.  Wydarzenie zgromadziło ponad 45 konsultantów ds. innowacji z całej Europy, aby podzielić się spostrzeżeniami, omówić strategie i zaplanować przyszłość Stowarzyszenia.

W czasie konferencji “Oferta ekosystemu Mazowsza dla wspierania cyfryzacji MŚP”, która odbyła się 12 czerwca 2024 r. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej – koordynator projektu Mazovia EDIH – Krzysztof Lipiec – ogłosił rozpoczęcie świadczenia usług w ramach innowacyjnego centrum pomocy dla biznesu w obszarze transformacji cyfrowej. W czasie wydarzenia odbył się także pierwszy Warsztat Innowacji Cyfrowych Mazovia EDIH – pt. “Mikroelektronika i fotonika w transformacji cyfrowej MŚP”

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w VI FORUM ETV pt. „Nowe konteksty, partnerstwa i ścieżki dla akceptacji rynkowej i uznania weryfikacji technologii środowiskowych jako katalizatora zielonej transformacji”, które odbędzie się 18 czerwca 2024 r. w Centrum Konferencyjnym ADN w Warszawie.

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.