Szukaj

Aktualności

Science Business: Komisja ITRE ma być kierowana przez Borysa Budkę

Borys Budka, Autor zdjęcia: Ministerstwo Aktywów Państwowych
Członek Parlamentu Europejskiego – Borys Budka już wkrótce może zostać zatwierdzony na przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Zastąpi na tym stanowisku rumuńskiego deputowanego – Cristiana Busoi. ITRE jest odpowiedzialna m.in. za przygotowanie stanowiska Parlamentu ws. 10. Programu Ramowego.

Wiadomość o nominacji Budki pojawiła się w ubiegłym tygodniu w Polskim Radiu, które donosiło o możliwych nominacjach Polaków na stanowiska w Parlamencie Europejskim. Na początku tygodnia źródła parlamentarne potwierdziły  Science|Business, że rola Budki w ITRE została nieformalnie uzgodniona, a formalne głosowanie w komisji spodziewane jest w przyszłym tygodniu.

Aktywny politycznie od lat 90. Budka pełnił funkcję radnego miejskiego w Zabrzu w latach 2002–2011. W 2006 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej, a w 2011 r. został wybrany do Sejmu, izby niższej dwuizbowego parlamentu. Kariera polityczna Budki obejmuje sprawowanie funkcji ministra sprawiedliwości w 2015 r. i ministra aktywów państwowych od grudnia 2023 r. do maja 2024 r.  Obecnie adiunkt w Katedrze Transformacji Energetycznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Budka posiada tytuł magistra prawa oraz stopień doktora nauk ekonomicznych.

Kolejne kroki

Posłowie do Parlamentu Europejskiego, którzy w tym tygodniu spotkali się w Strasburgu na pierwszym posiedzeniu plenarnym nowej kadencji, będą w środę głosować w sprawie składu liczbowego komisji parlamentarnych. Członkowie komisji zostaną nominowani przez grupy polityczne i ogłoszeni w piątek, zanim komisje zbiorą się w przyszłym tygodniu w celu oficjalnego wyboru przewodniczących i wiceprzewodniczących.

ITRE, jak i 20 innych komisji PE, opracowują stanowiska Parlamentu Europejskiego do propozycji legislacyjnych, które następnie są przegłosowywane przez europarlamentarzystów. Komisje organizują również przesłuchania z udziałem ekspertów i opracowują sprawozdania, na podstawie których mogą wezwać Komisję Europejską do zaproponowania projektu przepisów z danego zagadnienia.

Przewodniczący komisji wybierani są na dwa i pół roku i koordynują prace komisji w ramach Konferencji Przewodniczących Komisji.

Muriel Attané, sekretarz generalna Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Badawczych i Technologicznych (EARTO), powiedziała, że nie mogą się doczekać współpracy z nowymi członkami komisji ITRE.

„Mamy z pewnością nadzieję, że zaangażują się we wspieranie nas w zapewnieniu sukcesu [10PR] i walkę po naszej stronie, aby przyszłe inwestycje UE w badania naukowe i innowacje sprostały zadaniu polegającemu na wspieraniu konkurencyjności UE” – Attané powiedział Science|Business.

Negocjacje 10. Programu Ramowego

Komisja ITRE jest odpowiedzialna za politykę przemysłową, badania i innowacje, przestrzeń kosmiczną, energię i zastosowanie nowych technologii. Ma odegrać ważną rolę w ciągu najbliższych pięciu lat, gdy uwaga skupi się na zwiększeniu konkurencyjności Europy na arenie międzynarodowej, przy jednoczesnym dalszym postępie w kierunku osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Członkowie ITRE odegrają także zasadniczą rolę w kształtowaniu kolejnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji. Komisja Europejska pracuje obecnie nad propozycją programu, który zastąpi program „Horyzont Europa” i będzie trwał od 2028 do 2034 r., a po jego opublikowaniu w przyszłym roku ITRE rozpocznie dyskusje. Gdy komisja uzgodni szereg poprawek, zostaną one poddane głosowaniu na posiedzeniu plenarnym przed negocjacjami z państwami członkowskimi.

Obaj współsprawozdawcy programu „Horyzont Europa”, Christian Ehler z Niemiec i Dan Nica z Rumunii, wracają do Parlamentu po wygranej w reelekcji. Ehler powiedział Science|Business przed czerwcowym głosowaniem, że planuje zaangażować się w proces legislacyjny dotyczący 10. PR, ponieważ jest to „zbyt ważne, aby pozostawić je posłom do Parlamentu Europejskiego, którym zależy na programie tylko wtedy, gdy przyciąga on uwagę mediów”.

Jednak nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego posiadający odpowiednie doświadczenie również chcą się zaangażować. Godnym uwagi przykładem jest Eszter Lakos, nowo wybrana eurodeputowana, która wcześniej pracowała jako dyplomata ds. nauki i technologii w Brukseli i reprezentowała Węgry w Radzie UE podczas negocjacji w sprawie „Horyzontu Europa”.

„Prawdopodobnie komitet będzie skupiał się na wyzwaniach związanych z globalną zmianą klimatu, zachowując jednocześnie świadomość konieczności utrzymania globalnej konkurencyjności technologicznej Europy” – powiedziała Lidia Borrell-Damián, sekretarz generalna Science Europe, stowarzyszenia organizacji badawczych.

W czwartek posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na drugą kadencję na przewodniczącą Komisji Europejskiej, po tym, jak maltańska eurodeputowana Roberta Metsola została ponownie wybrana na przewodniczącą Parlamentu na kolejne dwa i pół roku.

Źródło: https://sciencebusiness.net/news/fp10/borys-budka-chair-european-parliaments-industry-and-research-committee

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.