Aktualności

Członek IZTECH - IPPT PAN koordynuje projekt widerAdvance Facility

1 stycznia 2025 roku Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN rozpoczął koordynację prestiżowego projektu widerAdvance Facility. Projekt finansowany jest z Programu Ramowego Horyzont Europa (konkurs HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-05-01) i skupia 17 partnerów z Unii Europejskiej, Krajów Stowarzyszonych oraz regionów zamorskich. To jedyny projekt sfinansowany w tym konkursie, w którym stopień sukcesu wynosił 6%. Budżet inicjatywy wynosi 5 mln euro, a jej realizacja potrwa do końca 2028 r.

Celem widerAdvance Facility jest systemowe wsparcie waloryzacji, upowszechniania oraz wykorzystania wyników projektów europejskich realizowanych w tzw. krajach Widening (kraje poniżej średniej europejskiej w zakresie m.in. doskonałości naukowej, w tym w Polsce) dla organizacji badawczych i naukowych – beneficjentów takich instrumentów, jak m.in.: Teaming for Excellence, Excellence Hub, Twinning czy COST finansowanych z Programu Ramowego Horyzont Europa.

Inicjatywa zapewni ustrukturyzowane i dostosowane do potrzeb wsparcie, aby zwiększyć możliwości zespołów badawczych, menedżerów ds. badań, specjalistów ds. transferu technologii oraz kadry zarządzającej jednostkami naukowymi i badawczymi. Celem projektu jest, aby wyniki badań zostały wdrożone do otoczenia społeczno-gospodarczego. Inicjatywa ma za zadanie wesprzeć 750 kluczowych wyników możliwych do wykorzystania w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Instrument widerAdvance Facility uzupełnia istniejące systemowe narzędzia Komisji Europejskiej, takie jak Horizon Results Booster i IPR Helpdesk, jednocześnie wprowadzając nowe możliwości dla organizacji w krajach Widening i regionach zamorskich.

Inauguracja projektu odbędzie się w dniach 29-31 stycznia br. w Warszawie w siedzibie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Koordynatorką projektu jest Katarzyna Walczyk-Matuszyk (Wiceprezeska IZTECH) wraz z Zespołem Centrum Projektów Badawczych UE.

Źródło: https://www.ippt.pan.pl/aktualnosci/koordynacja-projektu-w-horyzoncie-europa

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.