Aktualności

Roboty Tarantula Łukasiewicz – PIAP wesprą Wojsko Polskie

Łukasiewicz – PIAP podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostarczenie blisko stu robotów Tarantula, które umożliwiają rozpoznanie i penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka.

7 marca 2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – PIAP odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostarczenie Wojsku Polskiemu 96 zestawów robotów rozpoznawczych, czyli Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych za kwotę około 50 mln zł brutto, z opcją zwiększenia zamówienia do 130 robotów.

W uroczystości wzięli udział Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej, Paweł Bejda i Cezary Tomczyk – sekretarze stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Artur Kuptel – generał brygady i szef Agencji Uzbrojenia oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki i Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – PIAP.

Bezzałogowe roboty rozpoznania Tarantula mają zapewnić m.in. prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka, przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora oraz przemieszczanie się w różnym terenie. Konstrukcja MBPR pozwala także na transport w przedziałach desantowych pojazdów wojskowych oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: https://piap.lukasiewicz.gov.pl/2025/03/10/roboty-tarantula-lukasiewicz-piap-wespra-wojsko-polskie/

 

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.