Szukaj

Aktualności

Przyszłość europejskiej konkurencyjności – Strategia konkurencyjności dla Europy – Raport Mario Draghiego

Silny system praw i wartości Europy oferuje równe szanse i przewodzi w integracji społecznej. Nasze instytucje, ramy ekonomiczne i zaangażowanie w praworządność tworzą środowisko, w którym przedsiębiorstwa mogą się rozwijać, a ludzie mogą prosperować. Najwyższej klasy infrastruktura i wykwalifikowana siła robocza dają Europie przewagę konkurencyjną. Dlatego Mario Draghi – były prezes Europejskiego Banku Centralnego i jeden z największych umysłów ekonomicznych Europy – został poproszony przez Komisję Europejską o przygotowanie raportu na temat jego osobistej wizji przyszłości europejskiej konkurencyjności.

Raport analizuje wyzwania, przed którymi stoi przemysł i przedsiębiorstwa na jednolitym rynku.

W zmieniającym się świecie z nowymi wyzwaniami Unia Europejska koncentruje się na utrzymaniu konkurencyjności i dobrobytu. Ciężko pracujemy, aby utrzymać naszą globalną pozycję lidera i upewnić się, że mamy kontrolę nad naszą własną przyszłością.

Dlatego Europa musi patrzeć dalej w przyszłość i określić, jak pozostać konkurencyjną.

Wyniki raportu przyczynią się do prac Komisji nad nowym planem na rzecz zrównoważonego dobrobytu i konkurencyjności Europy. A w szczególności do opracowania nowego Clean Industrial Deal dla konkurencyjnych branż i wysokiej jakości miejsc pracy, który zostanie przedstawiony w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji Komisji.

Źródło i raport: https://commission.europa.eu/topics/strengthening-european-competitiveness/eu-competitiveness-looking-ahead_en

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.