Aktualności

Podsumowanie Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’24 na posiedzeniu KRPUT

W dniach 24-25 stycznia 2025 r. na Politechnice Łódzkiej odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), na którym jednym z tematów było podsumowanie Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’24 dokonane przez prof. Jerzego Lisa, Rektora Akademii Górniczej im. S. Staszica w Krakowie i dr Zygmunta Krasińskiego, prezesa Polskiej Izby Gospodarczej zaawansowanych technologii (IZTECH).

Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24 zorganizowane pod patronatem Parlamentu Europejskiego i auspicjami Komisji Europejskiej, odbyło się w dniach 18–19 listopada 2024 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w Krakowie, i stało się jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej dedykowanych innowacyjnym technologiom transformacji energetycznej, rozwojowi przemysłu i współpracy międzynarodowej.

  • ponad 1350 uczestników – wybitnych ekspertów reprezentujących różne sektory gospodarki, liderów branż technologicznych, naukowców, przedsiębiorców i polityków z 27 krajów – od USA, poprzez Europę, Afrykę, aż po Chiny, Indie i Australię, z których 550 uczestniczyło w obradach na miejscu,
  • 100+ Partnerów CETEF’24 z różnych krajów i sektorów technologicznych włączyło się w organizację wydarzenia, nadając mu unikalny międzynarodowy charakter – od Partnerów Strategicznych: PSE S.A. i KRPUT, poprzez Partnerów – Organizatorów Konferencji Dziedzinowych, po Partnerów Przemysłowych i Międzynarodowe Projekty Partnerskie,
  • po raz pierwszy w historii, Partnerem Medialnym Forum była wpływowa europejska sieć Science|Business zajmująca się tematyką polityki badawczo-innowacyjnej i Programami Ramowymi Unii Europejskiej.

Więcej na: https://cetef.eu/aktualnosci/podsumowanie-cetef24/ .

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.